Baloldali radikális szervezetek aktivistái fenyegetik az USA Legfelsőbb Bíróságán dolgozó főbírák és családtagjaik testi épségét. A Szenátus egyhangúlag támogatja a bírák személyi védelmének megerősítését.
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságán dolgozó főbírók legközelebbi hozzátartozóinak személyi védelmének erősítéséről döntött hétfőn a Szenátus. A demokrata Chris Coons és a republikánus John Cornyn szenátorok által benyújtott törvényjavaslatot a testület egyhangúlag fogadta el. Ahhoz, hogy hatályba lépjen, a Képviselőház képviselőinek is el kell fogadnia.
John Cornyn szerint gyalázat, hogy a főbírák és családjaik testi épségét fenyegetések érik, s hasonlóképpen
Ezek a tendenciák a szenátor szerint elfogadhatatlanok. A politikust örömmel tölti el, hogy a Szenátus gyorsan beleegyezett abba, hogy az érintettek megerősített rendőri védelmet élvezzenek. Leszögezte, hogy körülményekre tekintettel a Képviselőház szintén köteles azonnali döntést hozni.
Demokrata kollégája, Coons szenátor közleményben fejezte ki elégedettségét azzal kapcsolatban, hogy pártokon átívelő konszenzus alakult ki a megerősített személyi védelem kapcsán.
A törvényjavaslatot az említett két politikus múlt csütörtökön nyújtotta be, nagyjából három nappal a Legfelsőbb Bíróság abortusz kapcsán megszellőztetett ítélet-tervezetének kiszivárgását követően. Május 3-án világszerte gyűrűző botrány alakult ki annak kapcsán, hogy kiderült: egy Samuel Alito főbíró által jegyzett szakvélemény szerint
A tervezetből kiderült, hogy Alito álláspontját több kollégája, Clarence Thomas, Brett Kavanaugh, Neil Gorsuch és Amy Coney Barrett is osztja.
Két fontos, az abortusz liberalizációja területén jelentős precedens vívmányait fordíthatják meg idén nyáron az Amerikai Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságán. A kiszivárgott ítélet-tervezet a precedensértékű többségi álláspontot tartalmazza, amelyben az 1973-as Roe kontra Wade-ítéletről, illetve az 1992-es Planned Parenthood kontra Casey-döntésről írták le a bírák, hogy „kezdettől fogva égbekiáltóan helytelen”, emiatt pedig „a Roe-t és a Casey-t felül kell bírálni.” „A Bíróság véleménye” című dokumentumtervezetben áll az is, hogy a bírák szerint „ideje megvédeni az Alkotmányt, és visszaadni az abortusz kérdését a nép által választott képviselők kezébe.”
A szivárogtatást követően szinte azonnal utcára vonultak az emberek, válaszul a rendőrség pedig „megmászhatatlan” kordonnal kerítette körbe a Legfelsőbb Bíróság épületét. Emellett
egy baloldali szervezet közzétette John Roberts, Clarence Thomas, Amy Coney Barrett, Samuel Alito, Brett Kavanaugh és Neil Gorsuch bírók lakcímeit is,
hogy a radikálisabb aktivisták a főbírák otthonai előtt is nyomást tudjanak gyakorolni a Legfelsőbb Bíróság tagjaira.
„6-3 többségű szélsőséges Legfelsőbb Bíróságunk rutinszerűen hoz olyan ítéleteket, amelyek nőket, faji kisebbségeket, LMBTQ+- és bevándorlási jogokat sértenek. Ki kell állnunk, és ki kell kényszerítenünk a felelősségre vonást, széles taktikai palettát alkalmazva.”
– áll a baloldali „Ruth Sent Us” (Ruth küldött bennünket) nevű csoport felhívásában.
A csoport neve Ruth Bader Ginsburg egykori abortuszpárti főbíróra utal. A Breitbart tudósításában ironikusnak tartja, hogy noha Bader Ginsburg az abortuszhoz való jog pártolója volt,
A mostani botránnyal érintett, az abortuszt alapjoggá tévő liberális szellemiségben íródott Roe kontra Wade-ítéletről Bader Ginsburg egyébként elmondta, hogy alapvetően rossz döntésnek tartja annak ellenére, hogy a konklúzióval egyetért.
A Breitbart emlékeztet arra, hogy nem ez az első eset, hogy radikális baloldali szervezetek aktivistái fenyegetik politikai ellenfeleiket otthonaikban. Szeptemberben egy a Ruth Sent Us nevű szervezethez hasonló csoport, a ShutDownDC szimpatizánsai vonultak Brett Kavanaugh főbíró háza elé azért, hogy az életpárti törvények ellen tiltakozzanak. Januárban ugyanez a szervezet vonult a republikánus Josh Hawley otthona elé Virginiában. Hawley így kommentálta ekkor a történteket:
„Ma este, amikor Missouriban tartózkodtam, antifás szemétládák (sic!) a D.C.-beli házunk elé jöttek és a feleségemet, és újszülött kislányomat fenyegették, akik nem tudtak elutazni. (…) Fenyegetéseket kiabáltak, vandálkodtak, megkísérelték betörni az ajtónkat. Hadd fogalmazzak világosan: sem engem, sem a családomat nem fogják megfélemlíteni baloldali erőszakkal.”
A szivárogtatási botrány hosszútávon is befolyásolhatja a Legfelsőbb Bíróság működését, megítélését. Az a bíró, aki a nyomásgyakorlás hatására megmásítja a véleményét, bármikor köznevetség tárgya lehet. Ráadásul, ha a szivárogtatás gyakorlattá válik, az az egész bírói hatalmi ág súlytalanná válásával fenyeget.
Kép: Abortusz-ellenes tüntetők Samuel Alito főbíró alexandriai (Virginia) háza előtt 2022. május 9-én. Stefani Reynolds / AFP
Dobozi Gergely